صنایع دستی نانسی

خاتم کاری

خاتم کاری هنری با قدمت دیرینه

خاتم کاری در سایت صنایع دستی نانسی به تحلیل آن می پردازیم .

تعریف خاتم کاری در دایره المعارف فارسی «هنر آراستن سطح اشیاء به صورتی شبیه موزائیک ، با مثلث های کوچک. طرح های گوناگون خاتم همواره به صورت اشکال منظم هندسی بوده است.

این اشکال هندسی را با قراردادن مثلث های کوچک در کنار هم نقش بندی می کنند . مثلث ها را از انواع چوب ، فلز و استخوان می سازند. هرچه مثلث ها ریزتر وظریفتر باشند، خاتم مرغوب تر است .در یک طرح خاتم ، برای ساختن کوچک ترین واحد هندسی، حداقل سه مثلث و برای بزرگ ترین آن ، حداکثر چهارصد مثلث به کار می رود.»

ابزار کار
گیره فلزی، تیز سوهان، چکش، گاز انبر، اره سیم ساب دار، مثلث ساب، مغار، متر فلزی، خط کش ثابت و خط کش تیردار، گونیا و پرگار.

این هنر دو مرحله دارد :
1- خاتم سازی که شامل عملیاتی از قبیل طراحی خاتم ، تهیه مواد و مصالح و برش مصالح اولیه ترکیب و ایجاد گل و در نهایت ساخت قامه (جسم مکعب مستطیلی شکل دارای میانگین طول 40 سانتی متر و عرض 10 سانتی متر و قطر 3 سانتی متر از چوب یا خاتم) و برش آن و تهیه لایه خاتم است.
2- خاتم کاری که شامل طراحی زیرسازی، طراحی چسباندن لایه های خاتم بر روی زیرکار، پرداخت و جلا کاری اشیای خاتم کاری است.

روش ساخت خاتم

در خاتم کاری چوب ، استخوان یا فلز را به صورت منشورهای مثلث القاعده برش داده و آنها را به گونه ای کنار هم قرار می دهند که برش عرضی این مثلث های واحد، دارای اشکال هندسی منظم باشد سپس با سریش برش های نازک را با نظم و ترتیب خاصی روی ورقه نازک چوبی می چسبانند و پس از خشک شدن ورقه ها را روی اشیای مورد نیاز جهت تزئین نصب می کنند.

چوب خاتمکاری

انواع چوب از مهمترین مصالح خاتم سازی است که شامل چوب های عناب، نارنج، افرا، گردو، کیکم، تبریزی، شمشاد، آبنوس، فوفل و بتم است. انواع استخوان نیز به علت استحکام و رنگ سفید آنها در ساخت خاتم به کار می روند که عبارتند از استخوان های شتر، اسب، گاو، همچنین عاج طبیعی فیل و عاج مصنوعی نیز در خاتم کاربرد زیادی دارد. برای استقامت خاتم ساخته شده و مراقبت از آن، از فلزات رنگی در خاتم سازی استفاده می شود نقره و آلومینیوم برای رنگ سفید و برنج برای رنگ زرد مورد استفاده قرار می گیرد.
برای تهیه چوب مورد نیاز باید دقت شود که دارای رنگ و بافت مناسبی بوده و گره و ترک نداشته باشد. فلزات نیز باید آلیاژ مناسبی داشته باشند.

خاتم کاری

خصوصیات یک هنر خاتم کاری و مرغوب 

صاف بودن سطح کار و خالی نبودن هیچ جای خاتم


یکنواخت بودن رنگ و مصالح به کار رفته در ساخت خاتم


عدم تغییر در رنگ و شکل


ترمیم کاری ها و بتونه کاری ها در سطح کار مشخص نباشند


قرینه بودن تمامی گل ها و اشکال درسطح کار و زوایا و اضلاع دقیق 

قرینه و یک اندازه باشند

نقش ها ومثلث ها هر چه ریزتر باشند کیفیت و ارزش کار بیشتر است.

رنگ کاری و روکش دادن محصول بایستی ماهرانه و بدون خدشه و هر عیبی باشد .

 

که البته اگر شاسی طرح دقیق نباشد بهترین هنر خاتم کاری نیز بر روی آن نما و جلوه ای ندارد و کل طرح را از بین می برد به همین جهت است که یک هنرمند خاتم ساز باید یک نجار چیره دست هم باشد.


 

سوالات متداول 

کاربرد های خاتم کاری چیست ؟

تزیین ظروف ، ساخت شطرنج ، عصا و … می باشد. 

خاتم از چه مواردی ساخته می شود؟ 

خاتم از تکه های چوب که با ظرافت خاصی کنار هم چیده می شوند و اشکال هندسی را تشکیل می دهند ساخته شده است.

3 دیدگاه برای “خاتم کاری هنری با قدمت دیرینه”

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.