صنایع دستی نانسی

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست؟

سنگ فیروزه در سایت صنایع دستی نانسی به تحلیل آن می پردازیم.

سنگ فیروزه یک کانی از جنس فسفات آبدار آلومینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی است که شفافیتی کدر و مومی شکل دارد، این سنگ قیمتی که در طیف رنگ آبی تا سبز دارای رنگ‌های مختلف تیره و روشن است در نزدیکی سطح زمین و همچنین نواحی آتشفشانی یافت می‌شود. این سنگ یک سنگ از انواع سنگ‌های آذرین با سختی ۶ است. این سنگ‌ها دارای خواص درمانی برای بیماری‌های جسمی و روحی هستند و یکی از محبوب ترین سنگ‌های تزئینی نیز به حساب می‌آیند.

وقتی فیروزه جلای خود را از دست می‌دهد و دیگر به روشنی و شفافی قبل نیست، به آن سنگ فیروزه مرده می‌گویند.

آشنایی با سنگ فیروزه

 

فیروزه در مناطق زیادی یافت می‌شود مانند آمریکا – مصر – ایران – هندوستان و… که بهترین نوع فیروزه جهان به دلیل امتداد داشتن رگه‌های فیروزه از خراسان تا هندوستان، فیروزه نیشابوری و هندی می‌باشد.

همچنین در شهر بابک استان کرمان، معدن فیروزه بزرگی وجود دارد که قابل مقایسه با  فیروزه نیشابور است. می‌توان گفت که به جز فیروزه شهر بابک و نیشابور، فیروزه دامغان هم از محبوبیت بسیار عالی برخوردار است ولی به دلیل ناآگاهی مردم به عنوان فیروزه نیشابور به فروش می‌رسد ولی از فیروزه نیشابور گران‌تر است، زیرا در این فیروزه رگه‌های طلا نیز وجود دارد. در کل هر نوع فیروزهمرغوب را فیروزه ایران (persian turquoise) می‌گویند.

فیروزه در ۲ نوع صاف (عجمی) و رگه دار (شجری) یافت می‌شود. در ایران نوع عجمی طرفداران زیادی دارد. همچنین نوع عجمی نیشابوری با قیمت بسیار بالا معامله می‌شود.

ماده رنگی فیروزه مربوط به مس و آهن است. فیروزه سنگی زنده است. مواد شیمیایی چربی‌ها، اسیدها و… باعث آسیب رساندن به فیروزه می‌شوند.

خواص معنوی سنگ فیروزه

فیروزه با انتقال انرژی مثبت به فرد و همچنین تقویت تمرکز و قوه عقلانی به فرد در مسیر معنوی کمک بسیاری می‌کند. این سنگ به افراد در برآورده شدن نیازهایشان کمک کرده و منجر به قوت قلب در انسان می‌شود. دور کردن دردها، رفع فقر، پیروزی، استجابت دعا و ایجاد یک فرد مطلوب از دیگر خواص معنوی سنگ فیروزه برای انسان است. گفته شده که این سنگ اولین هدیه خداوند از طریق جبرئیل به رسول اکرم (ص) در غار حرا بوده است و روایات زیادی از امامان و ائمه بزرگوار درباره سنگ فیروزه وجود دارد.

قیمت سنگ فیروزه اصل

انواع مختلف سنگ فیروزه از چند هزار تومان تا چند میلیون تومان به فروش می‌رسد و قیمت آن با توجه به نوع، ابعاد و دیگر ویژگی‌ها متفاوت است.

 

دستبند فیروزه کوبی مدل اشک بزرگ با زنجیر آسانسوری – صنایع دستی نانسی (nancyhandicrafts.com)

گردنبند فیروزه کوبی مدل بته جقه – صنایع دستی نانسی (nancyhandicrafts.com)

 

فیروزه‌کوب

3 دیدگاه برای “سنگ فیروزه چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.